Scroll Top

Jak fotografować burze i uderzenia piorunów

Jako ktoś, kto uwielbia szukać i fotografować wyjątkowe wydarzenia pogodowe, zawsze jestem podekscytowany widokiem burzy! Zawsze jest coś ekscytującego, na co warto czekać, gdy jesteś na zewnątrz w pogoni za burzą, w tym tęcze, chmury burzowe, mgła i oczywiście błyskawice!

Kiedy wyruszam w pogoń za burzami, mam wiele do przemyślenia – aktualne warunki pogodowe, sprzęt fotograficzny, dodatkowe akcesoria, schronienie, bezpieczeństwo i wiele innych. Zbadajmy jaki sprzęt, troski i techniki fotografowania są potrzebne do fotografowania burzowej pogody!

Planowanie

Prawdopodobnie najważniejszą i najtrudniejszą częścią strzeleckich burz jest planowanie. Zwykle patrzę 24 godziny wcześniej, aby sprawdzić, czy w prognozie coś się zaparzyło, ale wszystko może się szybko zmienić. W przeszłości widziałem, jak 100% szans na to, że burze zamienią się w 40% do następnego dnia. Tak więc, otrzymuję aktualne informacje z aplikacji pogodowych, o których wspomniałem wcześniej.

Jeśli zobaczę ogromną komórkę zbliżającą się do mojej pożądanej lokalizacji, wyruszę wcześnie w nadziei, że burza wyląduje dokładnie tam, gdzie chcę. Zawsze najlepiej jest przyjechać wcześnie do bezpiecznego parkingu i miejsca fotografowania, a także mieć wystarczająco dużo czasu na ustawienie się.

fotografowanie piorunów

Schronienie i bezpieczeństwo przede wszystkim

Ważne jest, aby wybrać odpowiednią lokalizację, w której zamierzasz utrwalić swoje zdjęcia. Zawsze upewniam się, że ulokowałem się w drzwiach budynku, otwartym oknie, w samochodzie, pod drewnianą altaną, lub w innym podobnym miejscu, aby nie uderzył mnie piorun. Tak, wszyscy chcemy mieć ten obraz raz w życiu, ale musimy zachować odpowiednie środki ostrożności podczas sztormu goniąc za przygodami.

Pamiętaj, że żadne miejsce na zewnątrz nie jest w 100% bezpieczne od piorunów, więc gdy masz wątpliwości, zostań w domu i nigdy nie rozstawiaj pod drzewami lub konstrukcjami z metalowymi ramami, takimi jak namioty i zadaszenia na otwartym terenie.

Sprzęt

Aparat

Radę da każdy aparat z wymiennymi obiektywami, ale taki, który ma szczelną obudowę i wysoką liczbę megapikseli (np: Canon 5DIII lub Nikon D850), pomoże w trudnych warunkach pogodowych i zapewni dodatkowe szczegóły do pracy przy słabym oświetleniu.

Obiektywy

Przykładowy zestaw: Sigma: 14-24mm f/2,8 DG HSM ART, 24-70mm f/2,8 DG OS HSM IF ART i 70-200mm f/2,8 DG OS HSM Sports. To są obiektywy go-to do przechwytywania piorunów. Wszystkie są zabezpieczone przed wpływem warunków atmosferycznych, a jakość obrazu jest doskonała.

Wytrzymały statyw i głowica kulowa

Bardzo ważne jest, aby każdy fotograf posiadał wytrzymały statyw, zwłaszcza podczas fotografowania burzy, ponieważ długie naświetlanie jest konieczne. 

Ściereczki z mikrofibry

Są one niezbędne do wycierania sprzętu! W większości przypadków będzie wietrznie, a deszcz z pewnością zmoczy przedni element obiektywu i korpus aparatu, więc będziesz musiał wytrzeć go pomiędzy zdjęciami. 

Awaryjna osłona przeciwdeszczowa

Można używać osłony przeciwdeszczowej na korpusie  aparatu i obiektywie, gdy jest bardzo wietrznie, ale jeśli jej nie masz, nie panikuj! Wiele aparatów w dzisiejszych czasach jest szczelnie zamkniętych na pogodę, podobnie jak obiektywy Sigma Art i Sports.

Dodatkowe baterie

Zawsze warto mieć dodatkowe baterie podczas burzy. Cały czas  w trybie podglądu na żywo powoduje szybkie rozładowanie baterii! Temperatura może również mieć wpływ na żywotność baterii, więc zawsze warto przynosić dodatkowe baterie.

zdjęcia w burzy

Aplikacje pogodowe

Mój wybór aplikacji obejmuje Meteo.pl, Storm Radar, The Weather Channel, Radar Scope, Accuweather i Weather Underground. Będą chwile, kiedy nie będzie piorunów, ale możesz zobaczyć kilka ciekawych mgieł i chmur, które sprawiają, że warto wybrać się w podróż! Nie zapomnij naładować swojego telefonu, ponieważ będzie on potrzebny do aktualizacji pogody i ewentualnie do znalezienia pioruna.

Ustawienia

Będziesz musiał zmienić swoje ustawienia, gdy niebo będzie ciemniejsze. Można użyć filtrów szarych lub połówkowych szarych dzięki czemu można kontrolować oświetlenie w godzinach porannych lub popołudniowych. Czas otwarcia migawki może wynosić od 2 sekund do 15 sekund. Uwaga! Dłuższe ekspozycje powodują rozmycie ruchu, jeśli czas otwarcia migawki jest zbyt długi! Jeśli zamierzasz robić dłuższe ekspozycje do 30 sekund, polecam bardzo solidny statyw i głowicę kulową.

fotografia burzowa

Oto kilka szybkich wskazówek dotyczących ustawień:

  • Wyłączyć stabilizację optyczną / stabilizację obrazu zarówno na obiektywie jak i korpusie aparatu (jeśli dotyczy).
  • Ustawić ostrość na cel za pomocą autofokusa lub ręcznego ustawiania ostrości. W przypadku wybrania autofokusa, wystarczy raz użyć funkcji AF, aby uzyskać ostrość, a następnie przełączyć się na tryb MF, aby nie dopuścić do jej zmiany. Bardzo ważne jest, aby sprawdzać ostrość co kilka minut.
  • Może być wietrznie, może też przypadkowo przesunąć pierścień ostrości i nawet nie zdawać sobie z tego sprawy.
  • Należy utrzymywać czułość ISO na jak najniższym poziomie, aby móc odzyskać więcej cieni z ostatecznego obrazu.
  • Fotografuj w trybie ręcznej ekspozycji, aby mieć pełną kontrolę nad wszystkimi ustawieniami.
  • Fotografować zarówno w formacie RAW, jak i JPEG (plik RAW do edycji, JPEG do tworzenia kopii zapasowych lub szybkich postów z Twojej lokalizacji).

Przechwytywanie piorunów

Jeśli naprawdę chcesz mieć dramatyczny strzał pioruna, musisz jak najbardziej zwiększyć swoje szanse. Pierwszą rzeczą, którą robię, jest ustawienie dwóch korpusów kamer tak, aby robiły zdjęcia w dwóch różnych kierunkach. Zacznę od aparatu Sigma 24-70mm f/2,8 DG OS HSM Art na jednym korpusie i Sigma 70-200mm DG OS HSM Sports na drugim. Oba te obiektywy dają mi spokój, na którym opieram się przy fotografowaniu burz ze względu na wysoką jakość materiałów, które są używane do uszczelniania pogody.

Innym sposobem na zwiększenie swoich szans jest użycie PLUTO TRIGGER. Do przechwytywania piorunów w ciągu dnia można użyć tego urządzenia, którym można sterować za pomocą smartfona.

Choć możesz nie uchwycić żadnych spektakularnych ujęć pioruna za pierwszym razem, próbuj dalej, a w końcu zaczniesz odnosić coraz większe sukcesy. Z wysokiej jakości sprzętem, starannym planowaniem, bezpieczną lokalizacją i dużą cierpliwością, przekonasz się, że fotografia burzowa to zabawne, pełne wyzwań i satysfakcji hobby, które może naprawdę Cię wyróżnić!

ustawienia aparatu do piorunów

Comments (7)

A co myślicie o fotografowaniu burzy smartfonem np. Xiaomi mi10? Ma to jakikolwiek sens? Sam używam Canona 650d ale ostatnim latem zacząłem myśleć czy da się zastąpić aparat dobrym smartfonem.

Jeśli tylko jest możliwość ustawienia manualnego aparatu w tym telefonie, to jest to bardzo dobry pomysł!

Szata graficzna całkiem wporządku, przypadły mi do gustu blogowe kolory, podoba mi się 🙂 zapraszam do siebie…

Bardzo ciekawy blog, rzeczowy i wyważony, zmusza do myślenia i refleksji. Od dzisiaj zaglądam regularnie. Pozdrowienia 🙂

It is rare for me to discover something on the cyberspace that is as entertaining and fascinating as what youve got here. Your page is sweet, your graphics are outstanding, and whats more, you use reference that are relevant to what you are talking about. Youre definitely one in a million, great job!

Zwykle, zanim życie wręczy nam swoje najwspanialsze prezenty, owija je starannie w największe przeciwnosci losu… – Richard Paul Evans

Zostaw komentarz